Mutfak Gider Borusu Açma

Mutfak Gider Borusu Açma yemek atıkları ve atık yağların lavaboya dökülmesi nedeniyle en fazla tıkanan giderlerdir.

Bu nedenle tıkalı mutfak gideri açma işlemi robot adı verilen cihaz ile yapılmaktadır.
Çeşitli kimyasallar ile tıkanmış gider açma uygulamaları genellikle tesisat borularına zarar verebilir.
Genellikle bu lavabo açıcıları tıkanıklığın başladığı anda yani suyun gitme hızının yavaşladığı dönemlere kullanılması daha uygundur. Tamamen tıkalı olan mutfak giderlerine lavabo aç dökülür mü? Tıkanmış gidere asit özelliği olan kimyasallar uygulamak contalara zarar verebilir.

Evde Mutfak Gideri Açma

Karbonat,Sirke ve Tuz İle Mutfak Gider Açma

 Doğal yöntemlerle tuvalet gideri açma tıkanan mutfak lavabosuna 2 bardak karbonatı lavabonun içine iyice dökün. Döktüğünüz karbonat miktarının yarısı kadar iyotlu tuz dökün 1-1,5 saat kadar bekleyiniz ve kaynar suyu lavabonun giderine doğru boşaltın.

Mutfak Gider Açma

Günlük yaşamda en fazla kullanılan mekanlar mutfaklar dır. Otel ve restoran mutfakları gibi oldukça sık kullanılan mekanlarda bu sorun daha fazla yaşanmaktadır.
Mutfak gideri açma yöntemlerine geçmeden önce problemin oluşmasını engellemek için neler yapılabilir, bunlara bakalım.
  • Mutfak lavaboların tıkanmasını önlemenin ilk ve en basit kuralı lavabolarda süzgeç kullanılmalıdır. Bu süzgeçler sayesinde yemek atıkları gidere gitmeyecek ve tıkanıklığın oluşması da engellenecektir.
  • Bir diğer nokta ise tıkanıklık oluştuğu zaman kimyasal kullanmak yerine pompa kullanmayı denemelisiniz. Bu tip kimyasallar hem para kaybına hem de zaman kaybına neden olur.
  • Lavabo altındaki gidere bağlanan sifon borusu temizlenmeli ya da değiştirilmelidir. Bu parça lavabodan atıkların geçtiği ilk kısımdır ve bu atıklar zamanla bu parçayı tıkayabilirler. Bu nedenle bu parçayı değiştirmek oldukça masrafsızdır. Yukarıda saydığımız tüm yöntemleri denediniz ve sonuç alamadıysanız, bu işi profesyonellere bırakma zamanı gelmiş demektir.
  • Son teknoloji cihazlar ile faaliyet gösteren bu firmalar sorununuzu en kısa sürede belirler ve çözüme ulaştırırlar. Ayrıca korkmanıza gerek yok artık eskisi gibi eviniz şantiye alanına dönmeyecektir. Boğaziçi Tesisat kırmadan dökmeden sorunu kökünden çözmektedirler.

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Kameralı tıkanıklık açan firmalar, öncelikle tıkanıklığa neyin sebep olduğunun tespitini kameralı cihazlar ile yaparlar. Daha sonra robot adı verilen cihazlar ile bu tıkanıklığı açarlar.
Yapılan bu uygulama ile hiçbir yer kırılıp dökülmeden sorun çözülmüş olur. Tesisat boruları genellikle gidere atılan yabancı cisimler sonucu tıkanmaktadır.
Bu tıkanıklık sonrasında ise su gider borularından geri gelmektedir. Genellikle en alt kattaki dairelerde ya da orta kattaki dairelerde tıkanıklıklar oluşmaktadır.
Tesisatlardaki tıkanıklıkların açılması, tıkanıklığın olduğu yerden itibaren gidere gönderilen robot cihazın ucu ile açılmaktadır. Tesisat tıkanıklıkları bazen yılların birikimi ile boru içinde kireçlenme olması sonucu oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda tesisatın içi basınçlı su ile yıkanarak suyu akış hızı arttırılır ve tıkalı olan boru kolaylıkla açılır.

Mutfak Gider Borusu Açma

Bina gider borularının tıkanması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Binalarda gider boruları en üst kattan başlayarak rögar kuyusuna kadar ilerler.
Mutfak giderleri genellikle yemek atıklarının lavaboya dökülmesinden kaynaklanır.
Kızartma yağlarının lavaboya dökülmesi sonucu boru içinde donarak boruyu tıkaması sonucu tıkanır.

Bu gibi durumlarda lavaboya dökülen su ya yavaş gider ya da hiç gitmeyerek geri gelir. Genellikle mutfak gideri tıkanıklıkları kullanıcı hatalarına bağlıdır. Fakat bazı durumlarda tesisat ustalarının borunun döşenmesi sırasında eğimi verememesi de sorun olmaktadır.

Mutfak Gider Borusu Açma

Mutfak Gider Borusu Açma